Category Archives: Aktualności

Jesienny bal grzybów

„…Kapelusze różne widzę,
tańczą kurki, tańczą rydze,
tańczą gąski i prawdziwki
i kozaki i podgrzybki!”

W naszym ośrodku dzieci wiedzą, że gdy jesienią popada deszczyk i poświeci słoneczko, las zamienia się w prawdziwe grzybowe królestwo! Właśnie w piątek 30.10.15 odbył się prawdziwy grzybowy bal, na który przybyły muchomorki, rydze, prawdziwki, maślaki i inne leśne grzyby. Salę wypełniły kolory jesieni i jesienna muzyka prosto z lasu. Wszystkie grupy zaprezentowały swoje stroje. Dzieci wzięły udział w konkursach i zostały obdarowane nagrodami. Na stołach czekał na dzieci zdrowy poczęstunek- owoce i warzywa oraz słodkie łakocie. Rozstrzygnięty został również konkurs na jesienne dekoracje, wszystkie grupy otrzymały nagrody- gry i puzzle.

Szkolenie nauczycieli

szkolenie2            W dniach 24-25 października 2015 nauczyciele SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku, terapeuci Stowarzyszenia Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się oraz nauczyciele zaprzyjaźnieni z naszym stowarzyszeniem wzięli udział w szkoleniu podnoszącym kompetencje terapeutyczne. Szkolenie zaowocowało nowymi umiejętnościami u nauczycieli i było naprawdę owocne.

Pięknie jest pomagać

michasia       Po południu 21.10.15  w Nowostawskim Centrum Kultury i Biblioteki odbył się koncert “Jak oni śpiewają”.  Dochód z koncertu został przeznaczony dla Michasi Lisztwan, która czwarty rok uczęszcza do naszego ośrodka. Wspaniałe, pięknie przygotowane wydarzenie i cała sala dobrych ludzi. My też przyłączyliśmy się do tej akacji. Grupa z SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem- Jacek Mazanowski, Aleksandra Zamkowska, Magdalena Sokołowska zaśpiewali utwór, pt.: „Chodź pomaluj mój świat” oraz wylicytowaliśmy piękne zdjęcie wykonane przez Kamę Trojak
Gratulacje i podziękowania dla organizatorów z Nowostawskiego Centrum Kultury i Biblioteki. A Tobie Michasiu życzymy wymarzonego, własnego pokoju!!!

 

 

Poranek ze Scooby Doo

scooby         W niedzielę 25.10.15 podopieczni naszego ośrodka wraz z rodzicami spędzili wesoły poranek w sztumskim kinie. Dzieci obejrzały pełnometrażowy film, pt.: „Scooby-Doo! Cyber pościg”. Przed seansem animatorzy zaprosili wszystkich na wesołą zabawę- konkursy z nagrodami, zabawy z chustą, gry planszowe oraz ciekawe eksperymenty.

 

 

Zajęcia w zamku – październik

zajzamek            Kolejne zajęcia w zamku odbyły się 23.10.15. Tego dnia mogliśmy się sprawdzić jako prawdziwi strycharze! Pani Ewa przygotowała dla nas bardzo ciekawe warsztaty, na których dowiedzieliśmy się, że “Malbork z błota powstał”- z błota czyli z gliny! Każdy dostał słuszną porcję gliny oraz formę do produkowania cegieł. Zanim zrobiliśmy swoje pierwsze cegiełki, poznaliśmy sekret ich wyrobu, który spoczywał w rękach rzemieślników zwanych właśnie strycharzami. Formowali oni z gliny sześciany, a nadmiar materiału usuwali szybkimi ruchami palców. Odciski palców strycharzy do dnia dzisiejszego widnieją na niektórych zamkowych cegłach. Taką starą cegłę mogliśmy zobaczyć i dotknąć. Poznaliśmy także różne sposoby układania cegieł. Zajęcia bardzo się wszystkim podobały, wszystkie dzieci były zaangażowane w pracę i uśmiechnięte!

Dzień Edukacji Narodowej na wesoło

serce        W piątek 16.10.15 w naszym ośrodku świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Grupa VI zaprosiła  wszystkich pracowników na wesoły skecz, pt. „ Lekcja wychowawcza”.  Ta niecodzienna lekcja wprowadziła wszystkich w bardzo wesoły nastrój, gdyż był to występ z przymrużeniem oka.  Całą  uroczystość zwieńczyły serdeczne laurki oraz wesoła piosenka.

Festyn rodzinny – pożegnanie lata

festyn_rodzinny        3 października dzieci z naszego ośrodka wzięły udział w festynie rodzinnym w Stajni Iskra w Sztumskim Polu. Festyn został zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się w Malborku. W piękny sobotni dzień, w kapeluszach na głowach dzieci wraz z rodzicami brały udział w licznych konkursach,  zabawach, jeździły konno i bryczką po lesie. Były kiełbaski z grilla, chlebek ze smalcem i ogórkiem, napoje i słodkie przekąski. Uśmiechnięte i w dobrych nastrojach wróciły do domu.ŻEGNAJ LATO!!

Z książką na walizkach – Zuzanna Orlińska

na_walizkach            W piątek 09.10.15  w bibliotece miejskiej mieliśmy zaszczyt spotkać się z autorką i ilustratorką książek dla dzieci Zuzanną Orlińską. Jest absolwentką Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, ilustratorka książek, czasopism i podręczników. Autorka Matki Polki (wyróżnionej w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego 2011) i Pisklaka. Twórca strony internetowej Kiedy byłam mała, poświęconej literaturze dla dzieci i młodzieży.

Pani Zuzanna od początku złapała z dziećmi bardzo dobry kontakt, rozpoczęła spotkanie dużą ilością pytań skierowanych do dzieci, by czegoś się o nich dowiedzieć. Autorka zaprezentowała swoje książki, przeczytała kilka fragmentów swojej prozy, opowiadała o tym jak to się stało, że zaczęła pisać i ilustrować książki oraz o swoim synu, który zainspirował ją do napisania Cierpień sięciolatka. Odpowiedziała cierpliwie na wszystkie pytania młodych czytelników. Na zakończenie spotkania w zakupionej książce można było otrzymać autograf autorki.

torki.

Zajęcia w zamku – wrzesień

zaj_zamek          W piątek 25.09.15 udaliśmy się kolejny raz na zajęcia do zamku. Pani Ewa przywitała nas ciekawą legendą o Baszcie Maślankowej. Dalej poszliśmy śladem rycerzy przez zamek niski, średni i wysoki. Odwiedziliśmy po drodze czterech Wielkich Mistrzów i  przez drewniany most udaliśmy się w kierunku Letniego Refektarza. Tam w ścianie nad kominkiem znaleźliśmy fragment kuli armatniej, wystrzelonej z drugiego brzegu Nogatu.  Po krótkim odpoczynku na kamiennej ławce, na której zasiadali niegdyś komturowie czekały na nas zajęcia manualne. Wycinaliśmy rycerzy z papieru, sklejaliśmy i ustawialiśmy na wykonanej przez panią Ewę makiecie zamku. Czas jak zwykle minął bardzo szybko, a zajęcia były bardzo ciekawe. Dziękujemy!

Wycieczka do Krastud

krastudy           Rok szkolny 2014/15 pożegnaliśmy w bardzo miłym miejscu. Wybraliśmy się dziś do gospodarstwa agroturystycznego INNY ŚWIAT- krainy przyrody i przygody, do Krastud. Była to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody. Najpierw pani animator zaprosiła nas do „magicznego lasku”. Tam opowiadała nam o ptakach leśnych, uczyliśmy się rozpoznawać ich odgłosy i podziwiać ich figurki na drzewach. Jeśli kto potrzebował dobrej energii mógł przytulić się do brzozy! Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zabawie, a na koniec dostały zielone ordery. Niepowtarzalną atrakcją była hodowla zwierząt domowych, które mogliśmy podziwiać, głaskać i karmić. Widzieliśmy kucyka, osła, świnkę, kozę, kaczki i gęsi, króliki, kury, koguty i perliczki. Zaoferowano nam również przejażdżki konne, a na koniec czekał na nas poczęstunek- gorące kiełbaski z ogniska. To był bardzo miły dzień!